درب ضد حریق چیست؟

  1. درب ضد سرقت
  2. chevron_left
  3. مقالات
  4. chevron_left
  5. درب ضد حریق چیست؟

درب ضد حریق، ابعاد آن مطالبی است که به صورت جامع در این محتوا به آن پرداخته ایم.

درب ضد حریق

در بازار جذاب و گوناگون انواع درب های داخلی، امنیتی و شیشه ای، به درب هایی که در برابر آتش، حرارت و دود مقاوم هستند درب ضد حریق یا درب ضد آتش (fire proof) گفته می شود.

این نوع درب، دربی است که شاید پیش از نیاز به آن مورد استفاده و کاربردی نباشد اما این درب ها نقش مهم و قابل توجهی را در کاهش خسارات و ضررهای وارده به شما خریدار محترم ایفا می‌کند.

درب ضد حریق

درب ضد حریق که در برابر آتش و دود مقاوم است به عنوان یک سد و دفاع میان پله های فرار و پاگرد نصب می‌شود و در هنگام آتش سوزی این امکان را به شما می‌دهد تا با داشتن زمان کافی، خود را به نزدیک ترین مکان ایمن برسانید.

از مهم ترین نکاتی که در هنگام آتش سوزی مهم و قابل توجه است، بستن درب در هنگام بروز حادثه است.اما این درب ها تا چه میزان در مقابل آتش و دود مقاوم هستند؟

مقاومت درب ضد حریق

مقاومت این نوع درب ها در مقابل آتش، حرارت و دود براساس نوع ساختارشان از 20 دقیقه تا 4 ساعت متفاوت است، که این مقاومت 4 ساعته مخصوص درب فولادی است و در انواع دیگر یافت نمی شود.

این درب ها عموما با اعدادی نشان داده می‌شوند که این عدد نشان دهنده مدت زمان مقاومت درب در مقابل آتش بر حسب دقیقه است.برای مثال درب ضد حریق 90 دربی است که در هنگام شعله ور بودن آتش 90 دقیقه مقاومت کامل می کند.

به احتمال خیلی زیاد با بیان این موضوعات آن دسته از خریدارانی که مشغول ساخت ساختمان های کوچک و بزرگ، سالن های همایش، بیمارستان ها و هر پروژه دیگری که هستند به اهمیت این درب ها پی برده اند.

مقاومت درب ضد سرقت

انواع درب ضد حریق

این سدهای دفاعی دود و آتش به طور کلی به 3 دسته هستند که هر کدام از این درب ها بر اساس نوع نیاز خریدار تقسیم بندی می شوند که در این قسمت به توضیح جامع و کامل آن ها می پردازیم.

1-درب ضد حریق چوبی

از پر تنوع ترین نوع این درب ها درب ضد حریق چوبی است. لنگه بازشو این درب ها از جنس چوب خشک روسی است.

زیرسازی و استراکچر داخل این درب ها از ترکیب فولاد و پشم سنگ است و از چارچوب بسیار مقاوم فلزی تولید می‌شوند.

میزان مقاومت بیشتر مدل های چوبی حدود 60 دقیقه است که در مقایسه با مدت زمان 20 دقیقه ای، زمان قابل توجهی است.

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با این نوع درب قابل توجه است، نبود هیچگونه رنگ و طرح و ضخامت حداقل 1.5 سانتی متری چوب کارشده برروی لنگه بازشو است.

درب ضد حریق چوبی

2-درب ضد حریق فلزی

قوی ترین و مقرون به صرفه ترین درب بازار درب ضد حریق فلزی است همانند درب ضد سرقت فلزی.

متریال استفاده شده در لنگه بازشو این درب از ورق فولادی یا فولادگالوانیزه می باشد که ضخامت بین یک تا دو میلی متر است و با رنگ کوره ای الکترواستاتیکی پوشانده و محافظت می شود.

در زیرسازی و استراکچر درب فلزی مانند مشابه چوبی پشم سنگ کار شده و ضخامت این نوع درب حدود 5 تا 6 سانتی متر است که از این رو نصب درب فلزی روی چارچوب فلزی قبلی امکان پذیر نیست.

درب ضد حریق فلزی

3-درب ضد حریق شیشه خور

درب شیشه خور آخرین نوع درب است که در اینجا به توضیح آن می پردازیم.این درب به دلیل کارشدن شیشه مقاوم در برابر آتش و دود در ساختار خود از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.

درب شیشه خور به دلیل قیمت بالای خود معمولا در ساختمان های مسکونی استفاده نمی شود و غالب استفاده این نوع درب در مکان هایی است که نیاز است به محیط دیدکامل وجود داشته باشد.

بیمارستان ها، کارخانه های صنعتی حساس و نیروگاه از جمله مکان هایی هستند که از درب ضد حریق شیشه خور استفاده می کنند.

درب ضد حریق شیشه ای

ساختار و زیرسازی درب ضد حریق چگونه است؟

زیرسازی و استراکچر کلی این درب ها بسیار مشابه است.چارچوب فلزی این درب ها از ورق هیدروکربن یا گالوانیزه به ضخامت 1.5 تا میلی متر تولید می‌شود.

نکته قابل توجه این قسمت این است که چارچوب درب ضد سرقت ایرانی دُرناب نیز از ورق آهن 2 میلی متری تولید می‌شود که این ضخامت همان طور که متوجه شدید بالاترین ضخامت چارچوب است.

مواد پرکننده داخل درب ضد حریق تک لنگه و دولنگه 4 نوع است.

چارچوب درب ضد سرقت

1-پشم سنگ که یکی از مقاوم ترین زیرسازی های درب ضد آتش است.

2-پشم سرامیک یا فیبرسرامیک که به عنوان یک عایق حرارتی قوی در ساختار این درب ها نیز استفاده می‌شود.

3-پرلیت که شکل آن مشابه شیشه است و از عایق های قوی و مقاوم در برابر حرارت است و با پیشرفت تولیدات این صنعت، پرلیت بیشتر در کانون توجه تولیدکنندگان قرارگرفته است.

4-سرامیک فایبر که به عنوان یکی از نسوزترین عایق ها در صنعت های دیگر، در تولید این نوع درب نیز استفاده می‌شود.

اجزا و یراق آلات

قفل ضد سرقت  و یراق آلات استفاده شده در ساختار درب بسیار مهم و قابل توجه است که این یراق آلات معمولا از برند کاله (Kale) ترکیه می باشند.

جک هیدرولیکی (آرام بند)، دستگیره نسوز، دستگیره آنتی پنیک (دستگیره بلندی که در سمت دیگر درب به صورت عرضی نصب شده است و با کمترین فشار باز می شود) و درزگیر پف شونده که در هنگام وجود شعله و آتش سوزی پف کرده و تمامی اطراف درب را می‌پوشاند و مانع از عبور دود می‌شود.

اما ابعاد درب ضد حریق تک لنگه و دولنگه به چه صورت است؟

ابعاد درب ضد حریق

ابعاد درب تک لنگه و ابعاد درب ضد حریق دولنگه از نگاه گروه درب های ضد سرقت دُرناب و تولیدکنندگان این صنعت به 3 دسته تقسیم می‌شوند.

1- تک لنگه:

ابعاد درب ضد حریق تک لنگه به دو صورت 110 در 210 و 105 در 210 سانتی متر در بازار موجود است.

2- دولنگه:

ابعاد درب دولنگه نیز به دو صورت تک لنگه بازشو و دولنگه بازشو تقسیم می‌شود که ابعاد کلی آن 210 در 200 سانتی متر می باشد.

3- سفارشی:

این دسته در ابعاد تولیدکنندگان بسیار کم کاربرد است اما به دلیل افزایش رضایت مشتریان به صورت سفارشی تولید می‌شود.عموما مکان هایی که به درب ضد حریق نیاز دارند، ابعاد ثابت و تعریف شده ای را دارند، اما در مکان های سفارشی و خاص ممکن است این ابعاد تغییر کند که تولید درب سفارشی پاسخگوی آن خواهد بود.

اما مهم ترین قسمت این محتوا قیمت و هزینه های جانبی این درب ها است، چرا که محصولاتی از این قبیل شوخی بردار نبوده و هزینه کردن برای آنها، هزینه اضافی محسوب نمی گردد.

 

درب ضد حریق دو لنگه

قیمت درب ضد حریق

قیمت درب ضد حریق و درب ضد حریق ارزان براساس متریال استفاده شده در زیرسازی و استراکچر تعیین می‌شود.قیمت درب ضد حریق از حدود 2 میلیون تومان شروع می‌شود و براساس ابعاد تا 30 میلیون تومان نیز افزایش پیدا می‌کند.

درب ضد حریق ارزان نیز به درب های چوبی اختصاص پیدا می‌کند

که امروزه میزان کاربرد این درب ضد حریق ارزان میان سازندگان بسیار پایین است.

دُرناب، تولیدکننده ایرانی

گروه درب های ضد سرقت دُرناب نیز باتوجه به زیرسازی و استراکچر خاص و منحصر به فرد خود اقدام به تولید درب ضد سرقت با روکش فلزی کرده است که توانایی و مقاومت قابل توجهی دارد.

این درب ها از چارچوبی با ورق آهن 2 میلی متری و ورق پانچ 20 در 20 تولید می‌شوند

همواره در نظر داشته باشید که دُرناب در هر مرحله ای از تعویض درب ضدسرقت  خود هستید، کنار شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

فهرست