راه های جلوگیری از تاب برداشتن درب تمام چوب

درب ضد سرقت » مقالات » راه های جلوگیری از تاب برداشتن درب تمام چوب

چوب یک متریال فوق العاده خاص و ریشه گرفته شده از طبیعت است که ما علاقه زیادی در به  کار گیری آن برای انواع دکوراسیون و یا معماری‎های ساختمانی، مثل درب ساختمان، کابینت چوبی، مبلمان چوبی و … داریم. با این حال ممکن است نگران تاب برداشتن چوب باشید یا اینکه در حال حاضر متوجه شده‌اید که وسایل چوبی شما تاب برداشته‌اند. در این مقاله راه های جلوگیری از تاب برداشتن درب تمام چوب را با یکدیگر بررسی میکنیم.

جلوگیری از تاب برداشتن درب تمام چوب

تاب گیری درب چوبی به چه صورت است؟

در ابتدا باید بدانید که اگر درب چوبی شما یا هر وسیله چوبی دیگری:

  • از یک چوب با کیفیت بالا و مرغوب ساخته شده باشد.
  • مراحل ساخت و نصب آن به طور حرفه‎ای توسط متخصص ارائه شده باشد.
  • و همینطور شما نیز به خوبی از آن مراقبت کرده باشید؛

به این زودی ‌ها دچار تاب خوردگی نمی‌شود. شاید هر مقاله‌ای که باز کرده‌اید در سرتیتر آن نوشته شده باشد

درهر صورت چوب دچار تاب خوردگی می‌شود

اما این یک تصور غلط است. چوب انواع مختلفی دارد که بعضی از آن ها استقامت و دوام بالایی در برابر شرایط محیطی مختلف دارد. حال اگر آرشیتکت‌ها به شکل مدرن از آن برای طراحی و ساخت انواع وسایل چوبی مثل درب لابی چوبی یا درب تمام چوب، استفاده کنند، به هیچ عنوان دچار تاب خوردگی نخواهد شد.

راه های جلوگیری از تاب برداشتن درب تمام چوب

دلایل بسته و چفت نشدن درب چوبی (تاب ورداشتن):

1- چوب بدون کیفیت

اولین و مهم ترین دلیلی که باعث تاب خوردن درب تمام چوب می‌شود، کیفیت پایین چوب به کار رفته در ساخت آن است. چوب‌های با کیفیت پایین در هم تنیدگی الیاف کمتری دارند و هرچقدر آن‌ها را فشرده سازی کنند، باز با گذشت زمان دچار پوسیدگی از درون شده و کم کم به حالت تاب خوردگی یا بیرون زدگی آسیب ناشی از آن را نشان ‌می‌دهند.

بنابراین باید درب چوبی شما از چوب‌های باکیفیت بالا مثل صنوبر، کاج و سرو ساخته شده باشد. در هم تنیدگی، مقاومت و اسقامت این چوب‎‌ها بسیار بالا است و دچار آسیب کمتری می‌شوند.

2- رطوبت

چوب‌ها میتوانند به اندازه فاصله الیافشان رطوبت را جذب کنند و سپس آن را رها کنند. در واقع انقباض و انبساط مکرر ناشی از تغییرات رطوبتی چوب، موجب تاب خوردن آن می‌شود. اگر چوب شما رطوبت را جذب کند و پس از آن شرایط محیطی به گونه‌ای باشد که خیلی سریع یا خیلی دیر رطوبت را خارج کند، این موجب تغییر در ساختار چوب شده و باعث مشکلات جدی نظیر تاب خوردگی و پیج خوردگی آن خواهد شد.

تاب برداشتن درب تمام چوب

3- فصل و شرایط آب و هوایی

فصلی که چوب در آن برش میخورد و جایی که در آن نگهداری می‌شود تا تبدیل به درب یا هر وسیله چوبی دیگری شود بسیار مهم و تاثیر گذار است. چراکه برش‌های نادرست یا فصل برش نادرست میتواند به الیاف چوب‌ها حتی چوب باکیفیت بالا آسیب بزند.

بهترین راه برای رفع تاب چوب

همانطور که گفته شد دلیل اصلی که باعث تاب برداشتن درب تمام چوب می‎‌شود به کیفیت چوب و زمانی که در حال ساخت به عنوان وسیله چوبی است، برمیگردد. بنابراین برای رفع تاب چوب بهترین گزینه انتخاب یک مرکز فروش معتبر اجناس چوبی و همینطور استفاده از درب‌های تمام چوبی، به جای درب نیمه چوبی است. چراکه اگر در ترکیبات درب چوبی شما از متریال‌های دیگری استفاده شده باشد، میتوانند به ساختار چوب آسیب زده و موجب انقباض و انبساط و در نتیجه تغییر در زاویه‌های آن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up